
I september 1940 blev det besluttet at der skulle opføres nogle anlæg til sikring af indsejlingen fra Østersøen ind i de danske bælter. Allerede måneden efter begyndte de første rekognosceringer for disse anlæg.
I den forbindelse begyndte man at planlægge etableringen af et større kanonanlæg ved Dueodde.
Man fandt hurtigt området ved Dueodde. Anlægget skulle være samme type som Batterie Goeben, som i dag stadig findes (Swinemünde Polen)
Byggeriet begyndte den 12. juni 1940:
I begyndelsen af byggeriet var der en del ”uro”. Tyskerne var begyndt at bygge uden forudgående dialog, hvilket ellers var aftalt mellem Danmark og den tyske besættelsesmagt (vi var ikke i krig med Tyskland). Den tyske Major Honing, som stod for byggeriet, måtte vente med at fortsætte byggeriet, indtil aftaler var landet.
Området var på matriklerne 121x Poulsker, Strandmøllen tilhørende gårdejer Chr. Munch og nr. 27 mv. Skrokkegård tilhørende gårdejer Hans. M. Munch.
7. oktober 1940 ankommer ”Festungsbaustab Bornholm” til Rønne, for at starte det egentlige arbejde. Det samlede område der skulle anvendes, var på 50,2 hektar og skulle stå klar juni 1941.
Det var et – efter Bornholmsk målestok – gigantisk byggeri. Alene barakkerne til arbejdedet ville tømme alle trælasters lagre for træ. (der skulle opføres 8 barakker til hver 50 mand).
12. november 1940 bestilles der 1.000 kbm træ og 1.200 tons cement til levering januar 1941. Samtidig blev der varslet at der skulle anvendes 12.000 tons cement til byggeriet og 70.000 tons granitskærver.
Der skulle i alt opføres fire anlæg. Til hvert anlæg skulle man bruge 9.000 kbm grus, 2.550 tons cement og 480 tons rundjern.
4. februar 1941 kom der melding til ”Baustab Bornholm” om at byggeriet skulle lukkes med, dog ikke med dags varsel. Man byggeder derfor videre på kanontårn III og IV. De to andre blev fyldt op igen og byggeriet indstillet.
30. maj 1941 var byggeriet helt indstillet og kun enkelte efterladenskaber lå tilbage. Rundt om de to fundamenter for kanontårne var pigtråd, standplads, to observationstårne og nogle sløringsnet. 24. juni 1941 blev området overgivet til ”Inselkommandanturen” der skulle sørge for bevogtning af anlægget. Dagen efter blev ”Festungsbaudiensstelle” og byggeledelsen nedlagt.
Kanonfundamenterne var forberedt til 38 cm kanoner.