Kommandierender Admiral Dänemark

Kommandierender Admiral:

  • Admiral Raul Mewis (01 Feb 1943-18 Mar 1943)
  • Vizeadmiral Hans-Heinrich Wurmbach (19 Mar 1943-15 Apr 1944)

Chef des Stabes:

  • Kapitän zur See Kurt Ihssen (01 Feb 1943-15 Apr 1944)

Stab:
1. Admiralstabsoffizier:
Kapitän zur See Dipl.Ing. Hermann Land (01 Feb 1943-Jun 1943)

Korvettenkapitän z.V. Walter Lechler ( Jun 1943-15 Apr 1944)


2. Admiralstabsoffizier
Kapitän zur See Willy Jungbecker (01 Feb 1943-15 Apr 1944)


3. Admiralstabsoffizier
Korvettenkapitän der Reserve Dr. Fritz Schubert (01 Feb 1943-15 Apr 1944)


4. Admiralstabsoffizier
Korvettenkapitän der Reserve Hellmuth Roth (15 Apr 1944-Maj 1943)
Korvettenkapitän (MN) Heinrich Hartmann (Aug 1943-15 Apr 1944)


Ing.-Referent
Korvettenkapitän (Ing.) der Reserve Dipl.Ing. Wilhelm Richter (01 Feb 1943-Jun 1943)
Korvettenkapitän (Ing.) der Reserve z.V. Eugen Steffens (Jun 1943-Feb 1944)
Korvettenkapitän (Ing.) Max Töppe (Feb 1944-15 Apr 1944)


Artilleriewaffenreferent
Fregattenkapitän (W) Karl Feldhahn (01 Feb 1943-Sep 1943)
Korvettenkapitän (W) der Reserve Heinrich Voss (Sep 1943-15 Apr 1944)


Luftschutzreferent
Kapitänleutnant M.A. der Reserve Georg Preuss (01 Feb 1943-Mar 1944)
Korvettenkapitän M.A. der Reserve z.V. Richard Wittber (Mar 1944-15 Apr 1944)


Leitender Sanitätsoffizier
Flottenarzt Dr.med. Kurt Sander (01 Feb 1943- Mar 1943)
Flottenarzt Dr.med. Erich Domke (Mar 1943-Sep 1943)
Geschwaderarzt Dr.med. Gustav Thermann (Sep 1943-15 Apr 1944)


Verwaltungsoffizier
Fregattenkapitän (V) Dr. Karl Seefeld (01 Feb 1943-Mar 1943)
Fregattenkapitän (V) Hermann Brück (Apr 1943-Aug 1943)
Fregattenkapitän (V) Dipl.-Kfm. Carl Wuttke (Aug 1943-15 Apr 1944)


Intendant
Marineintendanturrat Dr.jur. Andreas Kolle (01 Feb 1943-Sep 1943)
Marineoberstabsintendant Zippel (Sep 1943-15 Apr 1943)


P I
Kapitän zur See Horst Rieder (01 Feb 1943-Jan 1944)
Korvettenkapitän z.V. Gerhard Hoefer (Jan 1944-15 Apr 1944)


Gericht des Kommandierenden Admirals Dänemark

Leitender Richter
Marineoberkriegsgerichtsrat Dr.jur. Wolfgang von Tabouillot (01 Feb 1943- Sep 1943)
Geschwaderrichter der Reserve Dr.jur. Wolf Reese (Sep 1943-15 Apr 1944)


Zweigstelle Aarhus
Marineoberstabsrichter der Reserve Bernhard Grafe (Mar 1943-Jul 1943)
Marineoberstabsrichter der Reserve Dr.jur. Hans-Joachim Meinke (Jul 1943-15 Apr 1944)


Marinefestungspionierstab Dänemark
Dannet i maj 1943 med enheder i København, Esbjerg og Frederingshavn. 


Kommandeur
Major Dipl.Ing. Henry Schlote (Maj 1943-15 Apr 1944)


Underlagte enheder:

  • Seekommandant dänische Inseln
  • Seekommandant Nordjütland
  • Seekommandant Südjütland
  • Abschnitt dänische Westküste
  • Abschnitt Nordjütland
  • Abschnitt Südjütland und dänische Inseln
  • Kriegsmarinedienststelle Kopenhagen
  • Kriegsmarinedienststelle Aarhus
  • Kriegsmarinedienststelle Aalborg
  • 7. Flugmeldeabteilung



Kilder: Materialet er sammensat fra flere web sider, primært ”Lexicon der Wehrmarcht” og ”Axis History”. Enkelte oplysninger fundet i litteraturen samt foto og eksempler fundet på auktionssider.